Lazy Sunday

I love Sundays, especially those lazy ones. No matter what I do that day I try to take some time for myself and just chill. One of the best ways to relax is to fill up a steamy bath, light a nice smelling candle and read some magazines.

Miluju neděle, obzvláště ty ,,laziny”. Ať už ten den dělám cokoliv, snažím se najít si pro sebe chvilku a relaxovat. Nejlepším způsobem, jak si udělat pohodičku, je napustit horkou vanu, zapálit hezkou svíčku a přečíst si pár časopisů.

What I really enjoy is ,,double-masking”, it’s easy and time efficient way to give your skin proper care after a long week. As the first step I put a cleansing mask on my face. In this case I’ve chosen the L’Oreal Pure clay detox mask. It is comparable to the Glam Glow YouthMud mask. It gets the job done and cleanses your skin but compared to the Glam Glow one it’s not that powerful. On the other hand it’s great you can find a good cleansing mask in a drugstore now, because I don’t remember any good ones before.

Co mám ale opravdu ráda je tzv. dvoumaskování. Je to jednoduchý a rychlý způsob, jak věnovat pleti tolik potřebnou péči po dlouhém týdnu. Jako první krok použiju čistící masku. V tomto případě jsem si vybrala masku Pure clay detox od L’Orealu, která je srovnatelná s maskou YouthMud od Glam Glow. Pleť je po ní vyčištěná, ale podle mě není tak účinná jako ta od Glam Glow. Na druhou stranu je fajn, že se i v drogerii dá konečně sehnat tak dobrá čistící maska, jelikož si žádný podobný produkt z dřívějška nepamatuji.

As the second step I like to put on a hydrating mask. I love the By Terry Masque Nutri-rose. It’s very nourishing and every time I use this product my skin feels hydrated, plumped and firm immediately. Plus it smells like roses!

Když je pleť hezky čistá, je třeba jí dodat také hydrataci. Miluju masku Nutri-rose od By Terry. Je opravdu skvělá a pokaždé, když ji použiju, moje pleť je okamžitě hydratovaná a zpevněná. A plus voní po růžích!

The bath time can finally begin after putting on the By Terry mask! Laura Mercier does her bath stuff very well and this almond coconut milk honey bath is no exception. It smells so delicious it’s like a visit to Ladurée, the French brand famous for their macarons. For the ultimate bath experience just light a candle and grab your favourite magazine or book and you’re good to go.
Enjoy your Sunday!
MM

Po nanesení masky od By Terry je konečně ta pravá doba na koupel. Laura Mercier produkty do vany opravdu umí a tato mandlovo-medová koupel s kokosovým mlékem není výjimkou. Voní tak nadherně, že vás přenese do makaronky provoněného obchůdku Ladurée v Paříži. Pro maximální koupelový zážitek už stačí jen zapálit svíčku, čapnout váš oblíbený časopis nebo knihu a relax může začít.
Tak hezkou neděli!
MM