Style edit: An ode to Sézane

When it comes to my wardrobe I like to mix designer and high street pieces. This outfit is a perfect example of my style. Chic and foremost unique. Because I am still in that winter ,,black-drobe” mood I wanted it to break it up a little with these Zara striped trousers. Another favorite of mine is this black cashmere jumper from the French brand Sézane. I’ve discovered Sézane on instagram last year and I can’t get enough.

V mém šatníku ráda mixuju designérské kousky s těmi z běžně dostupných řetězců. Tenhle outfit je jasnou ukázkou mého stylu. Chic a hlavně jedinečný. Protože jsem ještě pořád v zimním režimu ,,černo-šatníku”, chtěla jsem tento outfit trošku oživit proužkovanými kalhotami ze Zary. Jedním z mých oblíbenců je černý kašmírový svetr od francouzské značky Sézane. Tento obchod jsem objevila loni na instagramu a nemůžu se nabažit.

Sézane is the first French fashion brand with a completely online business model. They present 4 main collections a year and a capsule collection each month. And let me tell you I love them all! Their stuff has that French chic vibe which is just perfect for me. Every piece is just a click away. But you have to act fast as they tend to sell out quickly! Don’t forget to visit their L’Appartement when you are lucky enough to find yourself in Paris. You can adore new releases in there, try them on and then buy right away or simply order online. Another Sézane’s location is La Librairie. As you can guess from the name it is dedicated to books, coffee and leather goods. What a dream combo!
MM

Sézane je první francouzská značka fungující komplet online. Ročně vydávají 4 hlavní kolekce a každý měsíc jednu mini kolekci. A mohu tedy říci, že od nich miluju všechno! Jejich kousky mají takový ten francouzský chic flér, což se mi strašně líbí. Stačí jen kliknout a cokoliv může být vaše. Ale pozor, většinou se kolekce vyprodají opravdu rychle! Pokud se vám poštěstí být v Paříži, nezapomeňte navštívit jejich L’Appartement. Mají zde nové kousky, které se můžete zkusit a bud’ rovnou koupit nebo objednat později on-line. Další místem, kde se můžete kochat vším Sézane je La Librairie. Jak jste jistě z názvu pochopili, je toto místo věnované knihám, kávě a koženému zboží. Skvělá kombinace!
MM

 

 

 

Jumper – Sézane / Trousers – Zara / Belt – Gucci / Boots – HM / Bracelet – Hermés / Bag – Chanel