Places I like to shop beauty

Well, I enjoy beauty. And I love discovering new products. So why not to talk about where I get the stuff from.

Kosmetika mě baví. Zbožňuju objevování nových produktů. Tak proč se nepodívat, kam na ty poklady nejraději chodím.

Sephora. Our love affair lasts a few years now and is still going strong. It’s like a candy store for me. So many flavors, shapes and smells. I am very pleased with their brands selection since they’ve started stocking By Terry and recently Becca. I am also curious about the brand Skinfood, their Black sugar perfect cleansing balm is definitely on my radar.

Sephora. Co dodat, náš vztah trvá již několik let a pořád je to tak super jako na začátku. Sephora je pro mě jako cukrárna. Tolik příchutí, tvarů a vůní. Jsem velmi spokojená se současnou nabídkou značek, hlavně od té doby, co mají By Terrry a nově i Becca. Nejvíc jsem teď zvědavá na značku Skinfood. V merku mám jejich čistící balzám z černého cukru.

Another interesting place is Cult Beauty. They stock a lot of outstanding brands. I could spend hours and hours browsing their website. They offer a lot of gems like Surrat, Wei Beauty, Bella Freud, Susanne Kaufmann, Sunday Riley, Pixi, Oskia, OUAI Haircare, Jouer Cosmetics, FARMACY, Emma Hardie, Therapie, Charlotte Tilbury, Bkr or Anastasia Beverly Hills. Let me tell you I could go on and on. So if you are into niche brands, definitely check them out. There is always something new to try. It’s good to know they ship worldwide and have free delivery on all orders over £50. Also you can select two luxury samples on all orders over £50. Also it’s worth checking the Offers section. You’re welcome!

Dalším zajímavým místem pro nákup kosmetiky je Cult Beauty. Naleznete tam spoustu zajímavých značek. Na jejich eshopu bych mohla strávit hodiny a hodiny. Nabízí spustu pokladů jako Surrat, Wei Beauty, Bella Freud, Susanne Kaufmann, Sunday Riley, Pixi, Oskia, OUAI Haircare, Jouer Cosmetics, FARMACY, Emma Hardie, Therapie, Charlotte Tilbury, Bkr nebo Anastasia Beverly Hills. A věřte mi mohla bych pokračovat dál. Pokud vás zajímají niche značky, rozhodně se mrkněte na jejich stránky. Pokaždé tam najdu něco nového, co stojí za vyzkoušení. Je dobré vědět, že zasílají celosvětově a poštovné je zdarma u všech objednávek nad 50 liber. U těchto objednávek si také můžete vybrat k nákupu 2 luxusní vzorky. Určitě nevynechte sekci nabídek k nákupu u selektovaných značek. Není zač!

SPACE.NK.apothecary is a very appealing place to me. Their selection of brands is divine. Hourglass, Laura Mercier, Diptyque, Living proof, Byredo, This works, Oribe, Kevyn Aucoin, Caudalie, Chantecaille, Aromatherapy Associates. It’s a dream come true! They ship worldwide and European delivery is free on all orders over £70. While checking out you can select three complimentary samples. It’s also worth joining their N.dulge loyalty programme to earn points and enjoy special treats. You’ll be awarded with 1 point for every £1 spent and receive a £5 N.centive reward to spend on your personalised N.dulge card when you reach 100 points. Don’t wait any longer and treat yourself!
MM

SPACE.NK.apothecary  je pro mě velice lákavým místem. Jejich nabídka značek je úžasná. Hourglass, Laura Mercier, Diptyque, Living proof, Byredo, This works, Oribe, Kevyn Aucoin, Caudalie, Chantecaille, Aromatherapy Associates. Splněný sen! Zasílají celosvětově a všechny objednávky nad 70 liber mají poštovné zdarma. K objednávce si můžete vybrat 3 vzorky. Také se vyplatí zaregistrovat se do jejich N.dulge věrnostního programu, kde získáváte body a můžete si užívat speciálních nabídek. Za každou utracenou libru získáváte jeden bod a pokaždé když získáte 100 bodů, promění se vám na 5 liber. Tak na nic už nečekejte a odměňte se něčím parádním!
MM