My latest style obsession

Lately I’ve been obsessed with 3 things. Stripes, belts and slogan tops. You can check my instagram, the last thing is pretty obvious. I’ve always liked tops with a message hence the amount of variations I own. And I adore them all. My latest trophy is the Femme t-shirt from Sézane, it’s just perfect.

Poslední dobou mě bavily 3 věci. Proužky, pásky a topy s nápisy. Ta poslední věc je celkem zřejmá, když se podíváte na můj instagram. Vždycky se mi líbily topy s nějakou myšlenkou, proto jich mám také tolik. A všechny je zbožňuju. Mým posledním úlovkem je tričko s nápisem Femme od Sézane, je prostě super.

The striped number is from COS and the FÉMININ top is from Whistles, both very high quality and comfortable material. The Levi’s belt is vintage.

Proužkovaný top je z COS a top s nápisem FÉMININ je z Whistles, obě značky mají velmi kvalitní a příjemné materiály. Pásek Levi’s je vintage a mám ho už strašně dlouho.

When H&M did their collaboration with Balmain I got a scarf and this t-shirt, I enjoy wearing it with my Gucci belt.

Z kolekce H&M s Balmain jsem si pořídila šátek a toto tričko, které ráda nosím s mým Gucci páskem.

The Le Marais sweatshirt from Whistles is just pure love. I can only recommend their stuff especially the sweatshirts, they’re comfortable, great quality and look so chic. I have 4 and have to restrain myself from getting more.
I love Bella Freud. This Ginsberg is God jumper is one of my favorites. Their candles and t-shirts  are on my wishlist a long time now.
And what about you and the logo mania?
MM

Mikina s nápisem Le Marais z Whistles je jedním z mých oblíbenců. Kousky z Whistles mohu jen doporučit, obzvláště jejich mikiny. Jsou pohodlné, kvalitní a vypadají opravdu chic. Mám asi 4 a musím se držet, abych si nepořídila další.
Miluju věci od Bella Freud. Svetr Ginsberg is God je dalším mým oblíbeným kouskem v šatníku. Jejich svíčky a trička už mám na wishlistu docela dlouho.
A co vy, take vás chytla logománie?
MM