The Magic behind my flatlays

It seems you really enjoy my flatlays on Instagram, so I thought it would be a great idea to take you a bit behind the scenes and talk about how I actually “do them”. It’s not an universal recipe by any means.  And I am no professional photographer, I just enjoy taking pics and learning along the whole process. Well, let’s talk flatlays!

Tak mě tak napadlo, že když se vám na instagramu tolik líbí moje ,,flatlays”, že by byl dobrý nápad vám říct, jak je vlastně dělám. Rozhodně to ale neberte jako nějaký univerzální návod. A také nejsem profi fotografka, jen mě prostě baví fotit a neustále se učit, jak na to. Tak si pojďme popovídat o ,,flatlays”!

First things first. Make sure you have enough time. Definitely don’t hurry. It’s better to know you have time to take the pics rather than stress about taking the perfect shot and needing to leave soon and thinking about doing something else. I think through what I want to tell with a picture before actually taking the pic. I also consider which mood I want to set, what I am doing and basically what story I want to tell with the pic.

Než se vůbec do toho celého procesu pustíte, tak se nejprve ujistěte, že máte dostatek času. Když se snažíte udělat krásnou fotku není nic horšího, než se stresovat, že někam musíte nebo máte dělat něco jiného. Než se pustím do samotného focení, vždy se zamyslím, co tou fotkou vlastně chci říci. Promyslím si, jakou atmosféru chci zachytit, co v ten moment dělám. Jednoduše řečeno, co ta fotografie má sdělit. 

Then I think about what I will need to prepare for the pic. For example if it’s one of my makeup menus I think what makeup I am actually in the mood for. Then I prepare the products to have them ready at hand. I also choose a set of decor props which I want to try and feature in the pic. It can be all kinds of stuff like trays, candles, coffee, books just whatever I decide. A properly arranged photo looks much better than a plain one. When you’re choosing your decor concentrate on your colour scheme, so everything compliments each other.

Pak je dobré mít na paměti, co k té fotce budu potřebovat. Například když chci fotit jedno z mých makeupových meníček, tak si promýšlím, na jaké líčení mám vlastně náladu. Poté si všechny ty produkty připravím, ať je mám po ruce. Také si vyberu několik dekorací, které bych na fotce chtěla mít. Může se jednat o všechno možné jako tácky, svíčky, šálek kávy nebo knihy. Zkrátka, co mě napadne. Hezky naaranžovaná fotka opravdu vypadá lépe. Určitě je také dobré si při výběru dekorací hlídat barvy, aby se všechno pěkně doplňovalo. 

As a third step, I think about where I want to take the pic. And the light becomes an important factor. Lighting is your friend so use it. I prefer natural light, it just looks the best. I learned over time to know where is the best light in our home according to the part of the day.

Jako třetí krok si promyslím, kde chci fotku pořídit. Zde hraje hlavní faktor světlo. Světlo je váš kamarád, tak ho využijte. Já mám nejraději přirozené světlo, vypadá nejlépe. Po nějakém čase jsem už naučila vědět, kde je v jakou denní dobu u nás doma zrovna dobré světlo na focení. 

So when I know what I am going to shoot and where, it’s time to arrange all the stuff to look good. Sometimes I have it in a second. Sometimes I have to rearrange a few times. Maybe the light isn’t what I would like it to be, other times I just don’t like the look of the setup. So it depends.

Takže když už vím, co a kde to budu fotit, je načase všechno naaranžovat, aby to vypadalo dobře. Někdy to mám hned. Jindy musím vše několikrát přemístit. Dost záleží na světle a rozmístění věcí. Někdy světlo není takové, jaké bych chtěla, nebo se mi nelíbí, jak to mám všechno rozmístěné a trvá mi to třeba i déle. 

When everything is arranged and ready it’s picture time. I usually take pics with my Olympus PEN E-PL7 or on my iPhone if I don’t have the camera with me. One tip from me would be take as many pictures as you can until you feel you got the shot. And how many do I take? Depends. Sometimes I take 10-15 and other times I take 50-70 maybe even more. It’s always good to shoot more so you have options to choose the right one.

Jakmile mám všechno naštelované a připravené k focení, můžu začít. Většinou fotím mým fotoaparátem Olympus PEN E-PL7 a nebo iPhonem, když s sebou foťák nemám. Jedna moje rada by asi byla, nafotit co nejvíce fotek. Foťte dokud nemáte pocit, že mezi nimi je ,,ta pravá” fotka. A kolik jich tak zhruba nafotím? To záleží. Někdy udělám 10-15 a jindy i 50-70 možná i více. Vždycky je lépe nafotit více, ať pak máte z čeho vybírat tu nejlepší. 

When you take pictures play with it, let yourself be creative. Try different angles, play with the light! And I would recommend you to zoom in and if it’s too close step away than zoom out. I find it gives more depth to the pic. If you don’t like the set up feel free to change it, like I said play with it.

Když fotíte, pohrajte si s tím procesem, nechte se unášet svou kreativitou. Zkoušejte různé úhly, hrajte si se světlem! A používejte spíš delší objektiv (větší zoom). Pro mě je optimum někde mezi 30 a 40 mm. Když se vám to bude zdát moc blízko, udělejte radši krok dva zpět, než abyste odzoomovali čočkou. Přijde mi, že to fotce dává víc hloubky. Pokud se vám během samotného focení přeci jen něco nezdá a přijde vám, že vaše rozmístění na fotkách nefunguje, tak se nebojte to trochu pozměnit. Jak jsem už zmínila, pohrajte si s tím. 

After taking the pics it’s time to choose the one. I always choose more of the ,,ones” and when choosing them I always ask myself ,,Would I hit the like button or not”, it helps along the process. When I have a group of the chosen ones I run them through my Lightroom photoshop if needed. Sometimes it needs just a little tweaks sometimes I have to play with colours, contrast, exposure etc.

Když mám vše nafocené, je čas vybrat ,,tu” nejlepší fotku. Já ,,těch” nej vždycky mám více, a když fotky třídím, vždycky se ptám, jestli by se mi líbíla natolik, že bych ji ,,lajkla”, rozhodně to při výběru dost pomáhá. Když mám vybranou skupinku ,,těch” nej, pohraju si s nimi ještě v Lightroomu, když je třeba. Někdy stačí jen málo, jindy si zas musím dát práci s barvami, kontrastem, světlem apod. 

 

And when my pics are finally ready it’s time to decide which one makes it actually on to my IG account for you to see.

V momentě, kdy mám fotky hotové, je na čase vybrat, která pro vás skončí na mém IG.

And that’s it! It’s actually a lot of work behind every pic. Hope it was a bit helpfull and you enjoyed seeing a bit of behind the scenes. Feel free to ask any questions regarding this topic.

Enjoy your Sunday!

MM

A je to! Popravdě je za každou fotkou dost práce. Doufám, že vás moje povídání bavilo a bylo pro vás přínosné. Pokud vás k tomu cokoliv zajímá, klidně se ptejte.

Tak hezkou neděli!

MM