On The March Makeup Menu

Welcome to another makeup menu, this time March edition! My overall view on how I like to wear my makeup hasn’t changed. I still love the light, fresh and minimal look. And what do I like to use this month to achieve that?

Vítejte u dalšího makeupového meníčka, tentokrát se podíváme na to březnové! Samotný styl líčení se nezměnil. Stále mám ráda lehké, svěží a jednoduché líčení. A jaké produkty mám na tento look tento měsíc nejraději?

I love the Perfecting Skin Tint from Glossier at the moment, when my skin isn’t behaving badly I prefer to skip this step completely and just cover little imperfections with the Stretch concealer also from Glossier. I think the big breakthrough happened since I started using primers every day. My skin looks hydrated, glowy and just fine on its own. My favorite primers are from Becca, the Illuminating one from Chanel and the Hangover one with coconut water from Too Faced.

Momentálně mě nejvíce asi baví Skin Perfecting Tint od Glossier. Tento krok ale ráda vynechám a vystačím si pouze s korektorem od Glossier, obzvlášť když je má pleť v klidu. Asi největší změnou v mém líčení bylo, když jsem začala používat pravidelně primery. Má pleť pak vypadá hydratovaně, září a prostě je v pohodě sama o sobě. Nejraději mám primery od Becca, rozjasňující od Chanel a Hangover s kokosovou vodou od Too Faced.

 

I am still loving my cream products even though I have to admit I might have used a powder blush a few times, but most of the time I am faithful to my creams. I love the combination of the Cloud Paint in Dusk from Glossier and the Glow-Expert duo stick from By Terry in the shade Amber Light. I use it as a bronzer to warm up the skin a bit and as nice subtle highlighter. These two are a dream team for sure!

Stále nedám dopustit na všechna má krémová líčidla, musím však přiznat, že jsem několikrát použila pudrovou tvářenku, přesto zůstávám věrná nejvíce těm krémovým. Hodně mě nyní baví kombinace krémové tvářenky Cloud Paint v odstínu Dusk od Glossier s duo tyčinkou Glow-Expert od By Terry v odstínu Amber Light. Tu používám jako bronzer a hezký, přirozený rozjasňovač. Tyto dva produkty spolu fungují jako skvělý tým!

 

When it comes to eye makeup, I had to change it up a bit. Otherwise I would use the Kjaer Weis eyeshadow all the time. I still adore it, but other eyeshadows need my attention too. I still go for warm-toned shades on my eyes, so nothing groundbreaking happened here. The NYX eyeshadow in Bonfire is very beautiful. It has a little shimmer but just that perfect amount. I also like to put this dual-ended crayon by Surratt on my eyes. It’s a perfect brown/bronze shade called Etincelle.

Musela jsem provést změnu v mém očním líčení, jinak bych pořád dokola používala oční stín Kjaer Weis. Stále ho zbožňuju, ale ostatní stíny také potřebují mou pozornost. Ta změna nebyla nijak světoborná, pořád mě nejvíce baví oční stíny v hřejivých odstínech. Jedním takovým je ten od NYX v nádherném odstínu Bonfire. Obsahuje trošku třpytky, ale tak akorát. Ráda se také líčím touto duo tužkou na oči od Surratt, a to v perfektním hnědo-bronzovém odstínu Etincelle.

 

The coconut Total Temptation mascara by Maybelline is still my most worn mascara at the moment and so is the excellent Boy Brow in the shade Brown by Glossier on my brows.

Momentálně asi nejpoužívanější řasenkou je kokosová Total Temptation od Maybelline. Na mé obočí jsem si zamilovala Boy Brow v hnědém odstínu od Glossier.

 

No surprise in the powder department, I still like to set my face with this Skin Perfecting powder from the Estée Lauder and Victoria Beckham limited collection.

V pudrové oblasti se žádná změna nekoná, stále mě baví Skin Perfecting pudr z limitované kolekce Victorie Beckham s Estée Lauder. 

There is nothing better than the coconut Balm Dotcom from Glossier to hydrate my lips. For lipsticks I still love my mauve shades, this drugstore discovery from Maybelline is perfect and I love the shade Smoky Taupe. If I am not in the mood for matte lips I like to use the lipgloss in the shade Desert Heat also from the VBxEstéeLauder collection.

Není nic lepšího, co by hydratovalo mé rty tak dobře jako kokosový Balm Dotcom od Glossier. Rtěnky si stále užívám v mých oblíbených mauve odstínech, tento drogerkový objev od Maybelline v odstínu Smoky Taupe je boží. Když nemám na matné rty náladu, pak sahám po nude lesku v odstínu Desert Heat také z limitované kolekce VBxEstéeLauder. 

And that’s everything you can find on my March makeup menu. It changes a bit every day, usually lipsticks, eyeshadows or blush. And how about you, what’s your go-to makeup look at the moment?
MM

A to je vše, co můžete najít na mém březnovém makeupovém meníčku. Každý den se trošku pozmění, většinou jsou to rtěnky, oční stíny a tvářenka. A co vy, jaké líčení vás teď baví nejvíce?
MM