One Year Of Blogging

One year ago I had the best idea ever and I finally started my blog. I can’t believe it’s been a year since and I am writing my 104th blog post for you to read!

Před rokem jsem dostala ten nejlepší nápad vůbec a konečně jsem začala blogovat. Ani se nedá uvěřit, že tomu už je rok a já pro vás píšu už stočtvrtý článek!

I’ve always been into beauty and fashion. And apparently, people noticed and more and more of them told me I should start my own blog since I am that into it. But it always wasn’t „the right time“. My little boy was still a baby and I was that busy with him I wouldn’t be able to blog. And then last year felt just right.

Kosmetika a móda mě vždy bavily. A evidentně si toho lidé v mém okolí všimli, a čím dál tím více mi jich říkalo, že když mě to tak baví, proč si nezaložím blog. Ale tak nějak na to pořád nebyla „ta vhodná doba“. Můj synek byl ještě miminko a opravdu mě hodně zaměstnával, určitě bych tedy na blogování neměla čas. No, a loni mi přišlo, že by to už jít mohlo. 

And I am so glad I made the step. It’s my little corner where I can relax, you know little boys can be very mischievous and this way I have something just mine not parenthood related. I love being creative. Doing my own photo shoots and just getting into the zone creating something beautiful. It’s a nice way for me to switch off and kinda relax. Don’t get me wrong, it’s not always that relaxing. It can be difficult when you don’t have as much time like you would like to have, but when you work hard it always pays off!

A mého rozhodnutí nelituji. Můj blog je pro mě místem, kde se můžu odreagovat, oni totiž malí kluci umí být pěkní rošťáci, a takto mám alespoň něco, co nemá s rodičovstvím nic společného. Miluju být kreativní. Fotit, pořádně se do toho zabrat a vytvořit něco hezkého. Pro mě je to opravdu způsob, jak vypnout a relaxovat. Ale nemyslete si, takový relax to také pořád není. Když zrovna nemám tolik času, tak to bývá obtížné. Určitě se ale vyplatí dát do toho vše!

I adore my blogging essentials. A hand cream, lip balm, notebook, planner, a candle is always a good idea and of course my MacBook Air. And my trusty Olympus PEN E-PL7, I love being creative with this camera.

Zamilovala jsem si mé blogovací nářadíčko. Tím je krém na ruce, balzám na rty, zápisník, plánovač, svíčka se také vždycky hodí a samozřejmě můj MacBook Air. A také nesmím zapomenout zmínit můj věrný Olympus PEN E-PL7, fotit s ním je radost.

I met so many nice and creative people through my IG/blog, that’s something I haven’t even realized would happen when I started my blog. I love talking with other people about the stuff I am passionate about. It’s a nice feeling knowing you are part of the blogging community and can share your thoughts and creativity with others. There are so many blogs I kinda feel like people are going back to blogging, which is good, I always loved reading blogs.

Když jsem si blog zakládala, ani by mě nenapadlo, že přes Instagram/blog poznám tolik zajímavých a kreativních lidí. Je super poznat tolik lidí se stejnými zájmy. Samozřejmě je to také moc hezký pocit, být součástí blogerské komunity, a moci si vyměňovat názory a nápady s ostatními. Blogů je opravdu hodně a přijde mi, že se k blogování lidé vrací, a to je jedině dobře. Blogy jsem vždycky ráda četla.  

 

If you’re thinking about starting your own blog, just do it! Also what really helps is being consistent. Think about your time, what possibilities you have and just stick to it! And don’t get your expectations high, these things like being noticed take time. Until people slowly start to notice your blog, have fun talking about the stuff you are interested in! It’s always a good idea being yourself and create the best content possible.

Jestli přemýšlíte, že byste si blog založili, prostě to udělejte! Co také pomáhá, je být konzistentní. Promyslete si, kolik času tomu můžete věnovat, a toho se držte! Také berte v potaz, že to prostě trvá déle, než si vás lidé všimnou. A než k tomu pomalu dojde, tak si užívejte, co vás baví. Buďte sví a snažte se přicházet s co nejlepšími nápady dle vašich možností.

I am posting two articles a week, Wednesdays and Sundays now. And for me, it’s fine & manageable to produce content twice a week at the moment. Feel free to let me know your suggestions it can be content, schedule related. I would appreciate your feedback for sure!

Momentálně mám dva články týdně, neděle a středy. Tak je to pro mě časově zvladatelné. Pokud máte nějaké připomínky, co se obsahu a rozvrhu týká, dejte mi klidně vědět. Za každý feedback budu ráda!

 

And last I would like to thank all of you who take your precious time to read my blog! I highly appreciate it and I love reading your comments and feedback. Can’t wait for what the next year of blogging will bring! Thank you!
MM

A na konec bych vám všem, kdo na mém blogu trávíte svůj drahocenný čas, moc ráda poděkovala! Opravdu si toho cením a ráda si čtu vaše komentáře a názory. Nemůžu se dočkat, co přinese další rok mého blogování! Díky!
MM