Minimal Makeup Series – The Skincare Basics & Skin Prep

Welcome to a new post! Even though this minimal makeup series is mainly focused on makeup for me it’s not just about that. Skincare plays a huge part in how our makeup sits, looks, lasts on our skin and not to mention great skin means less makeup. I don’t want to cover my skin I want to enhance it and make it look even better. But you can’t rely on just makeup. Let’s talk skincare today! I won’t complicate stuff I just want to talk about the skincare basics everyone should follow. Enjoy!

Vítejte u nového článku! Ačkoli je tato mini-série věnovaná převážně líčení, péče o pleť zde hraje velmi důležitou roli. Právě díky kvalitní kosmetice bude naše líčení vypadat lépe, bude se lépe nanášet, déle vydrží, a to ani nemluvím o tom, že hezkou pleť není třeba zakrývat nánosy líčidel. Chci spíše mou pleť vylepšit, aby prostě vypadala ještě lépe. K tomu bohužel pouze makeup nestačí. Proto bude dnešní článek právě o péči o pleť! Zaměříme se na základní kroky v oblasti pečující kosmetiky, které by měl ovládat každý. Hezké počtení!

No amount of makeup will make you look great if you don’t take care of your skin properly! Before I talk about the importance of those basics I want to also talk about the skin prep before applying makeup. Your makeup will always look better if you prep your skin right! My AM routine usually consists of cleansing my skin with a gel cleanser, then I apply a hydrating essence, then I go for a serum with vitamin C and to finish things off I apply my moisturizer to lock it all in – if it doesn’t contain SPF I use also a separate sunscreen. I don’t use a face primer every day but I like them if I feel my skin is something missing – depending on your skin needs you can mattify, brighten, blur, hydrate etc. It’s very important to let each layer sink into the skin properly. You can get dressed, make a coffee or just do anything you need to do between all of those layers. Also, don’t start applying your makeup right away, give the last layer time to absorb into your skin.

Nebudete-li věnovat vaší pokožce potřebnou péči, nepomůže vám ani sebelepší makeup! Než se vrhneme na ony základy, povíme si více o přípravě pokožky před samotným líčením. Protože na oné přípravě vážně záleží, a o to lépe vaše líčení bude vypadat! Má ranní pečující rutina začíná čištěním pleti. Většinou použiji gelový cleanser, následuje hydratační esence, dále pokračuji sérem s vitamínem C a abychom všechnu tu péči a hydrataci v pokožce udrželi, příchází na řadu hydratační krém – pokud neobsahuje ochranný faktor, nanesu ho ještě zvlášť. Primer používám ráda, byť ne každý den, ale v případech, kdy mám pocit, že mé pleti něco chybí a potřebuje další vzpruhu – ať už jde o zmatnění, rozjasnění, vyhlazení, extra hydrataci apod. Při nanášení kosmetiky je také velmi důležité dát jednotlivým vrstvám čas, aby se mohly do pokožky krásně vstřebat. Mezitím se můžete obléknout, dát si kávu nebo udělat, co je třeba. S líčením také nespěchejte a dejte poslední vrstvě pleťové péče čas se pořádně vsáknout.

You can also treat your skin to a few extra steps. You can apply a quick morning face mask – I love the Glow mask from Frank Body. If you feel your skin is a little bit flaky you can gently exfoliate your skin – I adore the Dermalogica Daily Superfoliant which is a powder you mix with water and it gently smooths your skin. You can massage your skin with a jade roller to get rid off any puffiness. Or you can have an eye sheet mask while you enjoy your morning coffee – I store my eye sheet masks in the fridge for an extra cooling effect.

Když budete mít ráno pár minut navíc, můžete své pokožce dopřát něco extra v podobě rychlé ranní masky – já nedám dopustit na Glow masku od Frank Body. Jestli vám přijde, že máte na pokožce suché šupinky, můžete pleť jemně exfoliovat – já mám nejraději Daily Superfoliant od Dermalogica, což je jemný pudr, který smícháte v dlani s trochou vody a on pak jemně vyhladí vaši pleť. Ráno si také můžete dopřát rychlou masáž válečkem, je to úžasná záležitost a mimo to, že to je opravdu příjemné, zbaví vás také jakýchkoli ranních otoků na obličeji. No, a nebo si můžete při pití vaší ranní kávy dopřát oční sheet masku – já ty mé skladuji v lednici pro ještě chladivější a příjemnější efekt.

Let’s talk skincare basics! You should follow these 4 rules no matter what:

A nyní se zaměříme na základy v péči o pleť! Tyto 4 byste měli dodržovat, ať se děje cokoliv:

Cleanse your skin twice a day

Čistit vaši pleť dvakrát denně

Exfoliate regularly depending on your skin type one to two times a week

Dle typu vaší pleti ji pravidelně exfoliovat cca jednou dvakrát týdně by mělo být dostačující

Moisturize your skin

Hydratovat pleť

Wear sunscreen

Nezapomínejte na ochranný faktor

What’s also an important basic is to find out your skin type, to listen to your skin needs and choose your products accordingly. Don’t overcomplicate your skincare routine, sometimes less is more. Adjust your skincare routine as you age! Use serums – because they are very concentrated and do for your skin the most.

Takovým dalším základem je znát typ vaší pleti. Naslouchat jejím potřebám a dle toho si vybrat pečující kosmetiku. Vaši pečující rutinu zbytečně nekomplikujte, ono je někdy méně více. Důležité je také vaši péči o pleť přizpůsobovat vašemu věku. Používejte séra – jsou vysoce koncentrovaná a udělají toho pro vaši pokožku nejvíce. 

Double-cleanse evenings (if you’ve been wearing makeup that day, otherwise one cleanse should be fine) and just micellar water isn’t enough! Use an eye makeup remover than your usual cleanser on the rest of your face because it’s more gentle for the eye area. Maybe some of you would like to know what is that double-cleansing? Well, the first step is to remove your makeup with cleansing oil or balm, the second step is meant to actually cleanse your skin with a cleanser according to your skin type. Use muslin cloths to remove your cleanser or even face masks – not only is it pleasant to put a warm cloth on your face but it also exfoliates gently. Cleansing your skin properly is important so it can enjoy the benefits of all of your skincare. The same counts for when using a face mask, don’t forget to cleanse your skin before and if you can gently exfoliate too – of course, if that face mask you’re planning on applying isn’t exfoliating one.

Večerní dvojí odličování je velmi důležité (pokud jste se ten den líčili, jinak by vám mělo jedno klasické vyčištění pleti stačit) a opravdu nestačí použít jen micerální vodu! K odlíčení očí používejte odličovač očního makeupu určený právě pro citlivou oblast očí, protože bude jemnější než váš klasický odličovač. Některé z vás by možná zajímalo, co to je to dvojí odličování? Tak tedy, první krok spočívá v odlíčení tj. odstranění veškerých líčidel – ideálně se na to hodí odličovací olej nebo balzám, druhý krok pak spočívá v pořádném vyčištění pokožky za pomocí cleanseru dle typu vaší pleti. Na odstranění zbytků cleanseru nebo i masky se skvěle hodí menší ručníčky – nejen, že je velmi příjemné přiložit si na obličej teplý ručníček, ale i s ním pleť jemně exfoliujete. Důkladné vyčištění vaší pokožky je velmi důležité proto, že jen opravdu čistá pleť může vstřebat a užít si tak všechnu následnou péči, kterou jí dopřejete. To samé také platí v případě, kdy máte v plánu dát si masku – aby mohla opravdu působit, je třeba před tím pokožku důkladně vyčistit popř. i exfoliovat, to samozřejmě v případě, že to není maska exfoliační. 

Treat your skin regularly to face masks – take it as a moment of self-care and enjoy! When applying skincare products we should also not forget our neck. When trying new products add them one at a time to your routine in case of bad reaction so you know what product caused it.

Pravidelně dopřejte vaší pokožce pleťové masky – je to skvělý relax, kdy děláte něco opravdu jen pro sebe! V případě pečující kosmetiky bychom také neměli zapomínat na oblast krku. A co je rozhodně dobré mít na paměti, když zkoušíte novou kosmetiku – vyplatí se zařadit do vaší péče vždy jen jeden nový produkt, abyste v případě nějaké ošklivé reakce věděli, co to způsobilo. 

Learn and try to be informed of what you are putting on your skin and be aware of the ingredients your skin benefits from the most and the ones it doesn’t tolerate. Incorporate a few key ingredients into your routine: for hydration – hyaluronic acid, antioxidant vitamin C – brightens, helps with hyperpigmentation, boosts collagen and to a degree, it’s a natural UVB protector, vitamin A aka Retinol – great for repairing, anti-aging, helps with breakouts etc. Don’t forget to wear sunscreen when you’re using products containing Retinol or vitamin C even in winter!

Zajímejte se o to, co si dáváte na vaši pleť a naučte se, které složky dělají vaší pokožce dobře a kterým se raději vyhnout. Tyto základní složky by vám v péči neměly chybět: pro hydrataci kyselina hyaluronová, pro rozjasnění antioxidant vitamín C, který také napomáhá s hyperpigmentací, s tvorbou kolagenu a do jisté míry je i přirozenou ochranou před UVB zářením, dále vitamín A tedy Retinol – který je skvělý pro obnovu pleti, anti-aging, ale také při boji s pupínky apod. V případě, že použijete produkty s Retinolem nebo vitamínem C, nezapomínejte na ochranný faktor, a to ani v zimě!

Be mindful of your diet because great skin is not only about skincare. A healthy skin diet can do wonders! And drink plenty of water of course.

Nezapomínejte ani na to, co jíte, protože ke skvělé pokožce vám pouze kosmetika nepomůže. Zdravá vyvážená strava umí zázraky! To, že je důležité pít hodně vody, snad nemusím už ani zmiňovat. 

And that’s it for today’s post! Hope you’ve enjoyed it as much as I did talking about skincare and maybe you’ve learned something new! See you next Sunday with the last part of this minimal makeup mini-series!

A to je pro dnešní článek vše! Doufám, že jste si ho užili stejně tak jako já psaní o pečující kosmetice! No, a snad jste si z něj odnesli i něco nového! Uvidíme se opět příští neděli s poslední částí této mini-série!